poniedziałek, 14 stycznia 2013

List z Polski, pozycja Polski w regionie, część II.

Polska za prezydentury Lecha Kaczyńskiego miała kluczową pozycję w regionie, natomiast mało kto w naszym kraju o tym wiedział, bo cokolwiek robił prezydent, było zakrzykiwane lub pomijane milczeniem.

Dowody rzeczowe w postaci wraku Tupolewa rzeczywiście zostały zabezpieczone, ale nie przez zniszczeniem ale przed ich gruntownym zbadaniem przez jakąkolwiek niezależną grupę ekspertów, przy czym należy podkreślić, że grupa taka musiałby być niezależna nie tylko od rządu rosyjskiego ale również, a może przede wszystkim od rządu polskiego.
 
Polska nie licząca się w Regionie Europy Środkowej i Wschodniej to Polska nie mająca znaczenia również w Świecie. Nie mogąc nic załatwić u naszych sąsiadów, np. na Liwie nie będziemy potrzebni jako państwo innym krajom, co więcej politycy z tych krajów jeszcze bardziej będą traktować Polskę jedynie jako rynek zbytu i zasobnik taniej siły roboczej, czyli będzie eona o tyle potrzebna o ile politycy owi będą mogli załatwić coś u nas dla swoich sponsorów , czyli grup biznesowych.
To nie nie jest tak, że tylko na Wschodzie liczą się z silny,m również na Zachodzie, na Południu i Północy, czyli wszędzie, nawet czy przede wszystkim w przyrodzie.
Prezydent Kaczyński chciał zrobić robotę od podstaw, Kreml widział to, dlatego musiał działać, to nawet nie tak, że Putin wydał rozkaż dla przyjemności,, choć zapewne efekty jego działania sprawiły mu wielką radość.


"List z Polski (niderl. Brief uit Polen) – film dokumentalny w reżyserii Mariusza Pilisa poświęcony katastrofie smoleńskiej i wpływom Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej. Film miał swoją premierę 25 października 2010 roku w holenderskiej telewizji publicznej VPRO w ramach serii "Atak na Europę" (niderl. De aanval op Europa). Żadna z polskich stacji telewizyjnych nie była skłonna do wyświetlenia go na swojej antenie.
W filmie przedstawiono m.in. wypowiedzi ekspertów sugerujące, że w śledztwie w sprawie katastrofy mogło dojść do manipulacji materiałem dowodowym oraz wypowiedzi przedstawicieli rodzin niektórych ofiar katastrofy. Autor krytykuje powierzenie Rosjanom pełnej odpowiedzialności za prowadzone dochodzenie, wskazując także na historię stosunków polsko-rosyjskich. Przytacza również fragmenty amatorskiego filmu Samolot płonie nakręconego telefonem komórkowym tuż po katastrofie. W filmie wypowiadają się: Władimir BukowskiWiktor Juszczenko, Zuzanna Kurtyka,Edward LucasPiotr NaimskiAndrzej NowakJacek TrznadelTomasz SakiewiczWitold Waszczykowski, kpt Janusz Więckowski, Bronisław Wildstein oraz Przemysław Żurawski vel Grajewski.
W Polsce premiera filmu odbyła się 23 listopada 2010 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, ponadto był on rozpowszechniany w internecie (ok. 600 000 odsłon w serwisie YouTube w wersji z polskimi napisami), jako dodatek do nru 12 (920) "Gazety Polskiej" z 23 marca 2011 roku w nakładzie 139 300 egzemplarzy (na płycie CD) oraz jako dodatek do nru 18 (926) Gazety Polskiej z 4 maja 2011 roku (na płycie DVD, razem z filmem Zobaczyłem zjednoczony naród) w nakładzie 141 200 egzemplarzy.
19 grudnia 2010 roku odbył się pokaz filmu w Sidney, 27 lutego 2011 roku pokaz w Londynie, a 22 maja 2011 roku pokaz w Berlinie.
5 kwietnia 2011 roku została wydana książka Mariusza Pilisa i Artura Dmochowskiego o tym samym tytule, stanowiąca rozszerzenie materiału filmowego."

Brak komentarzy: